Τεράστια νίκη και πάνε για την ιστορική άνοδο τα Χανιά!

Τα Χανιά πήραν τον πρώτο… τελικό ανόδου με την Athens Kallithea επικρατώντας με 2-1 των Αθηναίων στα Περιβόλια!

Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους κα παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, τα Χανιά επικράτησαν με 2-1 της Athens Kallithea και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση μαζί με την Αθηναϊκή ομάδα με 28 βαθμούς.

Με μία εντυπωσιακή κεφαλιά, ο Μάναλης άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ενώ μετά από την εντυπωσιακή ασίστ του Νίλι, ο Κόλα «έγραψε» το 2-0 στο 31’. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μείωσαν στο 58’ με το τρομερό ψαλιδάκι του Λουκίνα, όμως τα Χανιά διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη, φωνάζοντας ότι πάνε για την ιστορική άνοδο!

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ουές στο 85′.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά όταν από το συρτή σέντρα του Σιλά ο Τσέλιος βρίσκει το χώρο για το σουτ από καλή θέση, με τον Κότσαρη να παραχωρεί εντυπωσιακά κόρνερ
3′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Κότσαρη στην κεφαλιά του Μάναλη από το φάουλ του Νίλι!
3’ Κεφαλιά του Μαζουλουξή, καταλήγει άουτ
10’ Γκολ για τα Χανιά. Ο Νίλι βγάζει σέντρα ακριβείας, ο Μάναλης εντελώς μόνος μέσα στην περιοχή του Κότσαρη με κεφαλιά κάνει το 1-0!
31′ Καταπληκτική πάσα του Νίλι για τον Κόλα, ο οποίος κατεβάζει υπέροχα ανάμεσα σε δυο αμυντικούς περνάει τον Κότσαρη και με πλασέ γράφει το 2-0
45+2’ Ο Νίλι βγαίνει στην αντεπίθεση στρώνει στον επερχόμενο Κόλα που σουτάρει άουτ
58′ Σέντρα του Ουές από τα δεξιά, ο Λουκίνας με ανάποδο ψαλίδι μειώνει σε 2-1.
64′ Σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή μπλοκάρει ο Κότσαρης
73′ Σέντρα από τα δεξιά του Κυνηγόπουλου, ο Λουκίνας δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή, ενώ στην αντεπίθεση ο Μάναλης περνάει τους αμυντικούς αλλά το σουτ σταματάει στον Ουές
79′ Ο Μάνος γυρίζει στον Τσέλιο ο οποίος πλασάρει από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ
82′ Ο Μάνος γυρίζει στον Μάναλη στη μικρή περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή προλαβαίνουν οι αμυντικοί και διώχνουν
85′ Σέντρα από τα δεξιά, ο Λουκίνας κάνει η προβολή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
85′ Ο Ουές μαρκάρει αντικανονικά τον Μάνο και δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα οι φιλοξενούμενοι

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Σιλά (75′ Παναγιώτου), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίλι (68′ Κατσούρρι), Τσέλιος (57’ Μιούλερ) , Ντίας (68′ Τσορνομάζ), Λεμονής, Κόλα (57’ Μάνος), Μάναλης

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Ρομαό, Τσιβελεκίδης, Ουές, Καινούργιος, Μουστακόπουλος (46′ Νταμιάν), Ματίγια, Ντιμίτριους (46′ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης (74′ Τόρρες), Μουτίνιο (87′ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος